Nika Kupyrova


Umetno krzno


04/09 — 19/10/2024


"Ste danes videli kakšne rdeče avtomobile?" To so uvodne besede viralnega videoposnetka, ki je v zadnjih mesecih krožil po spletu. »Verjetno sem, ja,« pravi sogovornik. "Če bi ti rekel, da ti bom za vsak rdeč avto, ki ga opaziš, dal 50 dolarjev, bi vedel, koliko rdečih avtomobilov si videl na svoji poti?" nadaljuje tetovirani voditelj. "Iskal bi rdeče avtomobile!" moški vneto odgovori.

Baader-Meinhofov fenomen, znan tudi kot iluzija frekvence ali teorija rdečega avtomobila, je kognitivna pristranskost, povezana z načinom delovanja naše zavesti in načinom, kako dojemamo svet okoli sebe, ko se začnemo osredotočati na določene stvari. Zdi se, da so prej neopažene podrobnosti bolj prisotne in veliko pogostejše. Kot da bi izkušali napako v matrici. V resnici se na cestah nenadoma ni začelo pojavljati več rdečih avtomobilov, enostavno so jih naši možgani začeli opažati.

Nika Kupyrova ne išče avtomobila. Išče majhnega belega psa. Prvega je po naključju odkrila že davno, v romanu Obup Vladimirja Nabokova. Tam se v sanjah osrednjega junaka pojavi pes oziroma njegova vznemirljiva imitacija. Nekaj ​​let pozneje sreča še enega belega psa, tokrat v delu Gospa Dalloway Virginie Woolf. Njegova prisotnost v obeh besedilih je povezana z izgubo nadzora nad realnostjo in nezaupanjem v čute. Sledil je padec v zajčjo luknjo in beli psi so se začeli pojavljati povsod – v referencah pop kulture, na slikah v galerijah ali kot del internetnih memov. Kupyrovin pes spominja na belega zajca Alice. Mami nas, vzbuja radovednost in nas vodi skozi nadrealistični svet, poln nenavadnih stvari. Avtomobili, zajci in psi. Zapleteno? Zadržite dih, slabše bo.

Prva samostojna razstava na Dunaju nastanjene intermedijske vizualne umetnice Nike Kupyrove v prostorih Galerije RAVNIKAR ponuja vstop v svet domišljije, asociacij in izkrivljene resničnosti. V gibanju med odmevi digitalnega okolja in surovega rokodelstva je ustvarila razstavno okolje, ki ponuja različne ideološke temelje, formalne in materialne rezultate ali tehnološke procese. Koherenten projekt, ki ga subtilna tekstilna scenografija povezuje skozi nadrealistično pripoved, odpira vprašanja, povezana z umetno inteligenco, možnostmi sodelovanja in razmišlja o izgubi nadzora pri poskusu razločevanja resničnega.

Serija hibridnih visečih slik prikazuje rahlo bizarne portrete belih psov na vezani plošči. Prvo sodelovanje Nike Kupyrove z njeno mamo – klasično izobraženo slikarko Irino Kupyrovo – predstavlja izseke iz obsežnega arhiva podob, najdenih na internetu, ki so prenesene na plošče, spominjajoč stilizirane grbe. Tekom projekta, ki krepi medgeneracijski dialog, se zvrstijo različne oblike sodelovanja. Nika Kupyrova črno-bele akrilne poteze čopiča dopolnjuje z drobnimi perlicami ali drugimi ready-made elementi (kot so oči igrač punčk) in skupaj z organskimi predmeti iz papirmašeja ustvarja dialog različnih realnosti.

Kar opazujemo, ni takšno, kot se zdi na prvi pogled. Osrednji del prostorskega razstavnega kolaža je dvodelna videoinstalacija, ki poglablja razpoke v naši percepciji. Vidimo dve pojoči figuri z izrazitim make-upom in nenavadnimi pokrivali, ki spominjajo na morske korale ali zajčja ušesa. Nas opazujeta? Njuna pogleda se zdita prazna, kot da ne bi bila s tega sveta. Morda sta samo digitalna avatarja, ki ju je ustvarila umetna inteligenca in nesinhrono odpirata usta ob skrivnostnem zvočnem zapisu. Namišljeno petje siren nas vabi, hipnotizira; pogled s pojočih glav le stežka umaknemo.

Iz zasanjanega avdiovizualnega trenutka nas povede fizična prisotnost majhnih skulptur iz videospotov na kovinskih podstavkih, izdelanih po meri. Izbor iz večje serije nosljivih predmetov Kupyrove nas privede k ​​haptični izkušnji. Njihova surova, rahlo igriva oblika, ustvarjena s tehniko papirmašeja, kar naenkrat ni več tako vznemirljiva. Je le malce ekstravaganten klobuk, maska ​​ali avatar, ki ponuja možnost preizkušanja druge identitete? Kje se konča fikcija in začne resničnost? In ali se bo mogoče vrniti?


BESEDILO: Michal Stolárik


FOTOGRAF: Zupanov







Mailing List Contact
Privacy Policy, Cookie Policy
RAVNIKAR©2024
RAVNIKAR is a non-profit arts organisation devoted to championing and nurturing emerging voices in contemporary art.Follow #ravnikar #ravnikarprojects
Instagram: @ravnikar_org
Linktree, Linkedin, Threads