LJUBLJANA
ART
WEEKEND
23/05—25/05/2025



Predstavitev projekta



Ljubljana Art Weekend je mednarodna platforma, del evropske mreže weekends.org, ki jo je zavod RAVNIKAR Projects vzpostavil v letu 2021. V nenehno rastoči partnerski mreži smo povezali mestne in državne institucije, javne zavode, umetniške iniciative, galerije in muzeje, ki delujejo na področju sodobnih vizualnih umetnosti, z namenom, da enkrat na leto v obliki podaljšanega konca tedna – praviloma v mesecu maju – k svojemu rednemu programu dodajo spremljevalne vsebine in brezplačno odprejo vrata svojih prostorov raznovrstnim javnostim. Poleg rednega programa, ki ga pripravijo partnerji, vpeti v mrežo, umetniško vodstvo Ljubljana Art Weekenda pripravi tudi kuriran spremljevalni program, katerega vsebine so posvečene specifični osrednji temi – v sodelovanju z različnimi domačimi in mednarodnimi partnerji, kuratorji, predavatelji, kritiki in mediji tridnevno dogajanje tako spremljajo okrogle mize, kurirani sprehodi, performansi, portfolio review itd. Z razvejanim programom, ki vključuje predstavitve tako domačih kot mednarodnih umetnikov, želimo spodbujati medinstitucionalni dialog, obenem pa je bistveno, da raznovrstnim javnostim zagotovimo možnost brezplačno in od blizu spoznati tukajšnjo živahno sodobno umetnostno produkcijo. 

V iniciativo Ljubljana Art Weekend je že v njenih prvih treh edicijah (2022, 2023 in 2024) bilo skupno vključenih več kot 40 galerij in drugih prostorov sodobne umetnostne produkcije, kot so na primer MGML, Cukrarna, MG+MSUM, Mednarodni grafični likovni center, Muzej za arhitekturo in oblikovanje, galerije Kresija, Alkatraz, Aksioma, Škuc, Kino Šiška, DobraVaga, Osmo/ZA, Kapelica/zavod Kersnikova, MoTA, DUM, Mala galerija BSI in mnogi drugi.

Osnova programske enote je na eni strani predstavitev rednega programa vseh priključenih partnerjev, torej vsebine, ki jih pripravljajo v sklopu svojih rednih letnih programov, pri čemer jih spodbudimo k razširitvi teh vsebin z vodstvi, pogovori, delavnicami ipd., na drugi strani pa je rdeča nit celotnega Art Weekenda tudi strokovni program, ki ga pripravimo organizatorji, namenjen tako strokovni kot splošni javnosti in ki se je v preteklih dveh edicijah navezoval na specifično temo. V prvi ediciji, leta 2022, smo odpirali vprašanja zbirateljstva sodobne umetnosti in (ne)obstoja umetniškega trga v Sloveniji, v drugi ediciji, leta 2023, pa problemu prostorov umetnosti in produkcije. Organizirali smo več okroglih miz, tematsko usklajenih z različnimi vsebinskimi poudarki, na katere smo povabili domače in tuje strokovnjake, ki imajo z domačimi publikami in institucijami raznolike stične točke. Njihov namen je spodbujanje mednarodne izmenjave znanj in kontaktov, kar je rezultiralo v uspešnih medijskih partnerstvi s publikacijami kot so KAJET, Artforum, Collector’s Agenda in BLOK Magazine. Okrogle mize spodbujajo tudi mreženje ter informiranje o specifičnih strokovnih temah, na primer o zbirateljstvu sodobne umetnosti (vodil Tevž Logar), o izzivih in prihodnosti umetniških revij (vodila Manca G. Renko), o izzivih prostorske problematike in razpoložljivosti produkcijskih prostorov (vodila Maja Kač). 

V letu 2024 smo pripravili okroglo mizo pod naslovom Vprašanje, odgovor, adaptacija, ponovitev. Kuriranje v času hiperprodukcije, na kateri so sodelovale Caterina Avataneo, Jelisaveta Rapaić, Marijana Schneider in Ana Simona Zelenović. Predstavljene so bile prakse štirih mednarodnih kuratork sodobne umetnosti, ki delujejo v različnih kontekstih, od institucionalnih okvirov do projektnega dela, pri čemer nenehno prehajajo med različnimi vlogami znotraj umetnostnega sistema. Skozi pogovor smo poskušali osvetliti, kakšna je vloga kuratorja, kakšni so principi kuriranja danes ter kako na kuratorske prakse vplivajo produkcijski in finančni pogoji, določeni trendi v umetnosti, digitalni mediji, družbena omrežja itd. Organizirali smo tudi dogodek namenjen mreženju lokalnih in mednarodnih umetnikov ter kuratorjev, Meet Cute, kjer so se prej omenjenim kuratorkam pridružili še Tevž Logar, Živa Kleindienst, Tereza Jindrová in Tina Pētersone. Prijavljeni umetnice in umetniki so s kuratorkami in kuratorji pregledali njihove portfolie, kar je umetnikom, izbranim na odprtem pozivu, omogočalo, da predstavijo svojo umetniško prakso ter navežejo stike z mednarodno delujočimi kuratorji iz različnih institucij. Novost letošnjega programa je bila tudi štipendija LJUBAW, ki je bila dodeljena eni od sodelujočih umetnic na dogodku Meet Cute. Še en format Ljubljana Art Weekenda, ki ga še naprej razvijamo so t. i. artwalks, kurirani vodeni sprehodi, ki so jih zasnovali različni kuratorji in umetniki, in sicer Zdenka Badovinac: Sprehod skozi znanja umetnikov (Đejmi Hadrović, Borut Vogelnik), ETC.: Delaj kar te veseli in nikoli več ti ne bo treba delati (predstavitev do sedaj predstavljenih umetnic_kov v reviji), Aleksandra Vajd: KEYNOTES, Tia Čiček: Delovne identitete. Razkrivanje skritih narativov dela. Kuratorska ekipa revije je pripravila tudi osrednjo istoimensko skupinsko razstavo Selling Out, ki je spremljala tretjo številko revije. Del kuriranega programa sta bili tudi projekcija filmov, ki smo jo pripravili v sodelovanju z SCCA in Postajo DIVA (Vesna Bukovec, Peter Cerovšek, Robert Kuret) - arhivski videi iz različnih obdobij so obravnavali tematike dela - ter Odprti atelje Oddelka za kiparstvo pod mentorstvom umetnice in profesorice Maje Smrekar na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje.

Četrta edicija bo potekala med 23. in 25. majem 2025. Že drugo leto zapored njeno umetniško vodenje prevzema Lara Mejač, pod okriljem kolektiva revije ETC., ki je medijski in strateški partner iniciative RAVNIKAR. Vsebinske usmeritve strokovnega spremljevalnega diskurzivnega programa Ljubljana Art Weekenda bodo usklajene s temo četrte številke revije, ki nosi naslov Comfort Zone oz. Cona udobja. Kuratorska ekipa v tem projektu raziskuje »načine razumevanja udobja in varnosti ter kako ju razumemo v kontekstu predstav o družini, ljubezni, prijateljstvu in skupnosti. Znotraj področja intime in skupnosti nas zanimajo raznovrstni načini oblikovanja sorodstva, tako v bioloških kot izbranih družinah…«, kako se ustvarjajo skupnosti in formirajo človeški odnosi ter kako gre dojemati koncepte varnosti in osvoboditve.

Ob priložnosti Ljubljana Art Weekend bo ETC. zasnoval diskurzivni program, ki se bo odvijal med petkom in nedeljo. Kot že v preteklih edicijah, bodo ti dogodki zasnovani okoli ideje participacije strokovne in zainteresirane javnosti, kot so okrogle mize, javna vodstva, pogovori z umetniki, portfolio review itd. Kot izhodišče bo služila osrednja razstava Ljubljana Art Weekend x ETC., ki bo na ogled v Mali galeriji BS. Kuratorke k tej razstavi pristopajo eksperimentalno, pri čemer razstavni prostor in projekte razumejo kot izhodiščno točko oziroma udobno domačo osnovo (cono udobja), ki se bo postopoma širila na druge lokacije, v javni prostor in ustanove, dostopne širši javnosti. Na teh mestih bodo umetniška dela vključena kot umetniške intervencije ter interakcije s prostorom, kar bo omogočilo, da razstava preseže meje galerijskega prostora. Obiskovalci bodo med posameznimi postajami vodeni prek spletnega vmesnika in avdio vodiča. Tako razstavni kot spremljevalni program Ljubljana Art Weekenda, v skladu s tematskimi usmeritvami revije, težita k eksperimentalnemu in inovativnemu pristopu, ki presega tradicionalne (kuratorske) meje in vstopa v manj konvencionalne urbane prostore.

Na drugi strani je osnova prijavljenega projekta predstavitev rednega programa vseh priključenih partnerjev, torej vsebine, ki jih pripravljajo v sklopu svojih rednih letnih programov, pri čemer jih bo kuratorska in producentska ekipa skozi serijo srečanj spodbujala in vodila v procesu razvijanja in razširjanja teh vsebin z relevantnimi vodstvi, pogovori, delavnicami ipd., ki se odvijajo bodisi zamejeno znotraj njihove institucije bodisi se priključijo osrednjemu strokovnemu programu. Namen iniciative tudi v prihajajočih edicijah ostaja strukturirati in koordinirati vikend, namenjen praznovanju sodobne umetnosti, promovirati in povezovati institucije, galerije, muzeje in projektne prostore v Ljubljani, posvečene predstavitvi sodobnih umetnosti ter tako prispevati h krepitvi lokalne umetniške scene, njene pluralnosti in živosti. Z razvejanim programom želimo spodbujati medinstitucionalni dialog, obenem pa je bistveno, da raznovrstnim javnostim zagotovimo možnost brezplačno in od blizu spoznati tukajšnjo živahno sodobno umetnostno produkcijo.

Cilji in nameni


Slovenska sodobna umetniška struja je vrsto let pogosto bila izven dosega mednarodne publike. Kljub tej izolaciji je z razvojem različnih kulturnih centrov in umetnostnih institucij slovenska prestolnica postala svojevrstno kreativno središče, katerega kakovost želimo predstaviti tako domači kot mednarodni javnosti in ga s tem umestiti, tematizirati ter uveljaviti v mednarodnem prostoru. Tako je eden izmed poglavitnih ciljev promocija ter mreženje, vzpostavljanje partnerstev, ki bodo zagotavljala zanesljivo in trajnostno sodelovanje tako med lokalnimi akterji kot tudi v širšem evropskem kontekstu. Namen iniciative je ustvariti vodilno platformo za sodobne vizualne umetnosti na spletu in hkrati strukturirati in kooordinirati vikend, namenjen praznovanju sodobne umetnosti. Naša iniciativa na eni strani povezuje različne domače partnerje, na drugi strani pa njihovo delo in vsebino komunicira ter promovira zunanjemu svetu. 

Ciljna publika





Ljubljana Art Weekend želi doseči različne vrste javnosti: javni program je namenjen splošni zainteresirani javnosti. Ljubitelji umetnosti, ki želijo spoznati lokalno umetnost, lahko obiščejo razstave, se udeležijo odprtij in drugih posebnih predstavitev in aktivnosti, ki se bodo odvijale skozi ves konec tedna. Strokovni program bo namenjen kuratorjem, zbirateljem, umetnostnim kritikom in drugim predstavnikom domačih in mednarodnih institucij. Ljubljana Art Weekend bo zanje zasnoval personalizirane vodene oglede po Ljubljani, da bodo lahko skupaj odkrili njen razvojni potencial in njene umetniške vire. Strokovni program bo nudil tudi družabne dogodke in srečanja, namenjene izmenjavi informacij in strokovnih stališč med galeristi, zbiratelji ter partnerji Ljubljana Art Weekend. Zasebni program bo stremel k razvoju sektorja sodobne umetnosti in spodbujal sodelovanje med kulturnimi agenti in strokovnjaki. Poudarek bo na srečanju mednarodne skupine direktorjev muzejev in drugih umetniških centrov, kuratorjev in zbirateljev.

Organizacija in partnerji


Dogodek organizira RAVNIKAR v sodelovanju z galerijo Cukrarna, muzeji sodobne umetnosti, galerijami, umetniškimi ateljeji in drugimi projektnimi prostori Ljubljanske urbane regije.

Pobudnik za vzpostavitev platforme Ljubljana Art Weekend in njen koordinator je inciativa RAVNIKAR, katere zgodba se prične leta 2017, ko je Piera Ravnikar ustanovila galerijo sodobnih umetnosti, RAVNIKAR. V galeriji zastopamo raznoliko skupino mednarodno priznanih umetnikov, obenem pa si prizadevamo spodbujati tudi mlajšo generacijo ustvarjalcev. Z vzpostavitvijo platforme za lokalne in mednarodne umetnike, kolektive, kuratorje in druge akterje v ustvarjalnih industrijah želimo predstaviti širok spekter domiselnih umetniških praks. 

Iniciativa RAVNIKAR je že od svojih začetkov v številnih pobudah, ki jih snuje, vodi ali koordinira, zavezana načelom odgovornega vključevanja, sodelovalne naravnanosti in participativnih umetniških praks, ki vodijo k opolnomočenju umetnic in umetnikov v skupnosti, katere relevanten del je tudi sama. Tako naša platforma danes, po 7 letih delovanja, presega preprosto definicijo galerije z razstavno dejavnostjo. Aktivni smo na različnih podpodročjih sodobnih umetnosti in vključeni v številne kooperativne, strateške smernice, ki zasledujejo produkcijo razstavnih projektov domačih in tujih umetnic in umetnikov, predstavitev in promocijo slovenskih umetnikov v mednarodnem prostoru, razvoj domačega umetnostnega trga, formalno in neformalno izobraževanje, razvoj občinstev, mednarodno promocijo in distribucijo, produkcijo publikacij ter trajnostnost v umetniški skupnosti. Te cilje poleg temeljnega razstavnega cikla uresničujemo z vsebinami kot so LJUBLJANA ART WEEKEND, soustanovitev umetniške revije ETC., z udeležbo na referenčnih umetnostnih sejmih, na primer Artissima, Art Brussels, NADA Miami, viennacontemporary, Art Rotterdam, ARCO in drugi, pa tudi s programom brezplačnih mentorstev ter drugimi mednarodnimi in lokalnimi gostovanji in izmenjavami.

Galerija je v letu 2021 uspešno pridobila status nevladne organizacije v javnem interesu na področju kulture, v letu 2022 pa je postala tudi članica The New Art Dealers Alliance oziroma NADA, neprofitne umetniške organizacije iz New Yorka, ki se ukvarja s spodbujanjem in krepitvijo novih glasov v sodobni umetnosti. 

Kontakt


Piera Ravnikar, direktorica
piera@ravnikargallery.space
+386 40 846 069

Pia Miklič, producentka
pia@ravnikargallery.space
+386 41 299 439

Predlogi sodelovanja


Sponzor umetnosti
3.000 EUR
*na voljo 3 paketi

Objava logotipa na vseh promocijskih materialih
Plakati, zloženke, letaki, vabila (distribucija po celi Sloveniji)

Objava logotipa na spletni strani
www.ljubljanaartweekend.com
www.ravnikar.org

Objava sponzorja na socialnih omrežjih
Instagram in Facebook

Objava sponzorja v sporočilih za javnost
Domači in tuji mediji

Umestitev promocijskega materiala v darilne vrečke
Darila za partnerje in povabljene goste

RAVNIKAR Membership Card
Popust pri nakupu umetniških del in VIP vabila na dogodke in mednarodne
sejme: 2 kartici

Sponzor zbirateljev
1.000 EUR
*na voljo pet paketov

Objava logotipa na promocijskih materialih
Plakati, zloženke, letaki (distribucija po celi Sloveniji)

Objava logotipa na spletni strani
www.ljubljanaartweekend.com

Objava sponzorja na socialnih omrežjih
Instagram in Facebook 

Objava sponzorja v vseh sporočilih za javnost
Domači in tuji mediji

Medijski partnerji


ETC. Magazine
KAJET Digital
Les Nouveaux Riches
CUKR
Collectors Agenda
Mousse
EastTopics
weekend.
MMC RTV Slovenija
CURA 
Lynx in mnogi drugi



Mailing List Contact
Privacy Policy, Cookie Policy
RAVNIKAR©2024
RAVNIKAR is a non-profit arts organisation devoted to championing and nurturing emerging voices in contemporary art.Follow #ravnikar #ravnikarprojects
Instagram: @ravnikar_org
Linktree, Linkedin, Threads